Jeśli przy podłączeniu dysku słyszysz dźwięk to nie jest dobrze.

uszkodzona powierzchnia dysku
Obszar zniszczonej powierzchni

Sygnały dźwiękowe, które słyszysz, to albo silnik próbujący obrócić napęd nie mogąc tego zrobić (słychać wtedy coś w rodzaju buczenia dochodzącego z dysku) albo tzw. „klik śmierci” równomierne kliknięcia dochodzące ze środka dysku sygnalizujące, że coś bardzo niedobrego dzieje się z zespołem mechanicznym dysku. Te dwa dźwięki w różnych odmianach w zależności od typu dysku, producenta lub ilości talerzy zwiastują nadchodzące koszty związane z profesjonalnym odzyskiwaniem danych. Jeśli determinacja posiadacza dysku będzie tak duża, ze w wiarą będzie słuchać tych dźwięków i liczyć, że już za chwilę dysk się obudzi i pokaże jego dane to może doprowadzić do tego, że już nigdy ich nie zobaczy. O ile pierwszy przypadek buczenia dysku jest mniej inwazyjny dla samego dysku to drugi potrafi sobie poradzić z dyskiem w 10 minut i zniszczyć jego powierzchnię w sposób nie dający możliwości wyczytania jakichkolwiek informacji.

uszkodzenia powierzchni dysku
Zniszczona strefa parkowania głowic w wytartą bruzdą.

Pierwszy przypadek to jeden dźwięk dla dwóch różnych uszkodzeń. Pierwsze z nich to zaparkowanie głowic na powierzchni talerzy tutaj w tym przypadku możemy mówić o 100% możliwości odzyskania danych, natomiast drugi przypadek to zatarcie silnika i trafiamy na najcięższy przypadek odzyskiwania danych. 

W każdym z powyższych przypadków napęd musi zostać otwarty w laboratorium, głowice ostrożnie usunięte i najprawdopodobniej wymienione, zdecydowanie nie są to prace dla majsterkowiczów.